Dokumenty, które pozwolą Państwu uzyskać nadpłacony podatek z Niemiec

Po zakończonej pracy w Niemczech i powrocie do kraju mają Państwo możliwość oraz/lub obowiązek rozliczenia się ze swojego podatku. Warto tego dokonać jak najszybciej, z uwagi na zwrot podatku z Niemiec, jaki może się Państwu należeć.
Od czego zacząć i jakie dokumenty będą potrzebne?
Aby otrzymać z powrotem odprowadzony podatek niemiecki, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów umożliwiających kalkulację i wykazania jaki zwrot podatku Państwu przysługuje. Aby tego dokonać, powinni Państwo posiadać takie dokumenty jak Lohnsteuerbescheinigung stanowiące oryginały kart podatkowych.
Lohnsteuerbescheinigung jest najważniejszym dokumentem niezbędnym do rozliczenia z niemieckim urzędem podatkowym. Jest to oficjalny druk urzędowy, jaki otrzymali Państwo od swojego pracodawcy na koniec roku podatkowego. Na tym dokumencie znajdą Państwo informacje dotyczące między innymi ubiegłorocznych zarobków oraz wysokości podatków płaconych podczas trwania Państwa zatrudnienia w Niemczech.
Poza tym, jeśli posiadają Państwo dzieci, należy przygotować odpowiednie zaświadczenia związane z nauką i kształceniem dzieci, a także z ewentualnym zasiłkiem, jeżeli jest na nie pobierany.
W okresie przebywania na terenie Niemiec, dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania, przyjazdów do Polski, wydawania środków na wyżywienie i utrzymanie, otrzymali Państwo zapewne wiele faktur, biletów oraz paragonów. Mogą one okazać się przydatne w rozliczeniu z uwagi na możliwość udowodnienia za ich pośrednictwem kosztów, będących ulgami podatkowymi.
Podczas starań o zwrot podatku z Niemiec muszą Państwo uzyskać dokument zaświadczający o dochodach uzyskanych w tym samych roku w Polsce lub innych krajach w Unii Europejskiej. Taki dokument musi być potwierdzony przez urząd skarbowy w Polsce lub innym kraju na wniosku unijnym.
Dobór wszelkich niezbędnych dokumentów pozwoli Państwu na szybkie odzyskanie podatku z Niemiec, który się Państwu należy. Gdyby jednak przygotowanie dokumentacji wydało się Państwu zbyt skomplikowane, prosimy nie rezygnować ze starania się o zwrot podatku, tylko o poinformowanie nas o tym. W takiej sytuacji – w miarę możliwości – postaramy się uprościć procedurę, lub też zajmiemy się jej przygotowaniem w Państwa imieniu.