Kindergeld – jedno z najpopularniejszych świadczeń

Wszyscy, którzy podjęli kiedykolwiek legalną pracę na terenie Niemiec wiedzą, jak bardzo różnią się tamtejsze zarobki od polskiej, przeciętnej wypłaty. Tam nawet wynagrodzenie w postaci najniższej krajowej pozwala na godne życie w komfortowych warunkach, a przy odrobinie rozsądnego zarządzania swoimi wydatkami, można nawet zaoszczędzić. Osobą, która najczęściej podejmuje pracę jest mężczyzna, którego rodzina pozostała w Polsce. kindergeld dla dzieci w polsceBardzo popularnym świadczeniem, które można uzyskać w Niemczech jest kindergeld. Jest to nic innego, jak zasiłek rodzinny, jednak w przeciwieństwie do świadczeń w Polsce, tam taki zasiłek otrzymuje każda rodzina bez względu na swoją sytuację finansową.

Aby otrzymać kindergeld dla dzieci w Polsce należy spełnić kilka istotnych warunków. Taki zasiłek wypłacany jest każdej rodzinie, która posiada dziecko w wieku niepełnoletnim. Istnieje możliwość otrzymania świadczenia na dziecko, które przekroczyło już 18 lat, jednak nadal się uczy. W tym przypadku górna granica wypłacania świadczeń wynosi 25 lat. Kindergeld obowiązuje także dziecko, które skończyło osiemnaście lat i nie uczy się, jednak musi być na etapie poszukiwania pracy. Tutaj z kolei górna granica wypłacania zasiłku wynosi 21 lat.

Proces uzyskania zasiłku jest nieskomplikowany i nie zabiera dużo czasu.

 

Jedyne, co należy zrobić, to wypełnić wniosek, który należy złożyć w odpowiednim urzędzie. Istotną informacją jest, że kindergeld dla dzieci w Polsce można uzyskać na dzieci własne lub adoptowane, a także na dzieci współmałżonka. Co więcej, pojawiła się także możliwość uzyskania zasiłku na wnuki pod warunkiem, że rodzice nie pobierają już tego dodatku socjalnego.
Inny warunek, jaki trzeba spełnić, wiąże się z czasem przepracowanym na terenie kraju naszych zachodnich sąsiadów. Aby uzyskać zasiłek rodzinny należy otrzymać nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Taki obowiązek może przyznać jedynie odpowiedni Urząd Skarbowy nie wcześniej, niż po przepracowaniu minimum pół roku. Warto poczytać o obowiązujących przepisach i być z nimi na bieżąco, ponieważ te często się zmieniają. Informacje na temat aktualizacji zasad przyznawania zasiłków bez trudu znajdziemy w internecie.